Ana Sayfa Gündem 2 Ocak 2023 74 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 2022 değerlendirmesi

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birinci Konutum Birinci İş Yerim Projesi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımını başlattıklarını lisana getirerek birinci etapta 5 bin 615 konutun temelinin atıldığını kaydetti.

Tam 45 bin afet konutu ile 20 bin toplumsal konutun tamamladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisinde şunlara yer verdi:

“49 millet bahçesini tamamlayarak hizmete açtık. Böylelikle millet bahçelerinin toplam sayısını 152’ye ulaştırdık. Hala 310 projenin imal çalışması sürüyor. İstanbul’umuzda 100 anaokulu tamamladık ve yavrularımızla ailelerinin hizmetine sunduk. 5 milyon metrekare parkı, 1615 kilometre bisiklet yolunu, 1200 kilometre yeşil yürüyüş yolunu hizmete aldık. Kentsel dönüşüm çalışmalarımıza sürat kesmeden devam ettik. 79 bin 850 bağımsız ünitedeki dönüşüm için vatandaşlarımıza 1,6 milyar TL kira yardımında bulunduk. 70 bin binada kontrol yaptık, elektronik beton izleme sistemi ile 107 bin yapının uygunluğunu denetim ettik. Denizlerimizden yaklaşık 180 bin ton çöp topladık. Sıfır atık geri kazanım oranımızı yüzde 27,2’ye yükselttik. Böylece 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. 2 milyon insanımıza sıfır atık eğitimi verdik. Ayrıyeten belediyelere 8 milyon TL sıfır atık dayanağı sağladık. Plastik poşet kullanımını yüzde 65 oranında azalttık. Böylelikle 550 bin ton atığın oluşumunu engelledik. Yeni tescillerle birlikte toplam anıt ağaç sayımızı 10 bin 285’e ulaştırdık. Korunan alan oranımızı yüzde 12,58’e çıkardık. ‘Çölleşme ve Erozyona Dur De’ kapsamında 100 bin fidanı toprakla buluşturduk. Doğal sit alanlarımızda toplam 24 bin metrekare etraf düzenlemesi yaptık. Türkiye’nin birinci İklim Şurası’nı gerçekleştirdik. 6 otomatik meteoroloji müşahede istasyonu kurduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları 67 bin kontrolle etrafa ziyan veren 5 bin 705 işletme ve 380 deniz aracına 725 milyon lira ceza uygulandığını, 375 işletmenin ise faaliyetten men edildiğini bildirdi.

İklim değişikliğine karşı emisyon azaltım amacını 2030’a kadar yüzde 41’e yükselttiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 vilayetteki 3 bin 930 projeyi tamamlayarak sanayi alanlarını kentlerden uzak noktalara taşıdıklarını söyledi.

İhracat Takviyelerine Yönelik Prefinansman Modeli’ni devreye aldıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisine şöyle devam etti:

“Dış ticaret açığımızın fazla olduğu, klâsik pazarlarımız dışında kalan 18 ülkeyle ticaretimizi geliştirmek için Uzak Ülkeler Stratejisi’ni hayata geçirdik. Hizmet ihracatçısı firmalarımıza 818 milyon TL dayanak verdik. 1547 memleketler arası fuarı takviye kapsamımıza aldık. E-ihracatı kolay, süratli ve muteber kılmak hedefiyle güçlü bir takviye paketi devreye aldık. Gümrük koruma takımları tarafından yapılan kontrollerle 14,2 ton uyuşturucu unsur yakaladık. e-Ticaret’i değişen kaidelere uyumlu hale getirmek için değerli yasal değişiklikler yaptık. Birinci yerli ve ulusal araç ile konteyner tarama sistemini ürettik. Esnaf ve sanatkarımıza 72,3 milyar TL kredi sağladık. Ülkemizdeki 19 hür bölgede 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. 2022’nin birinci 11 ayında tam 231 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılı içinde toplamda minimum fiyata yüzde 95, memur maaşlarına yüzde 87, memur emekli aylıklarına yüzde 86 artırım uyguladık. Nitelikli yabancı iş gücünü ülkemize çekmek için geliştirdiğimiz Turkuaz Kart uygulamasını başlattık. SMA hastalığı tedavisinde ilaca devam etmek için uygulanan ‘test sonuçlarının uygunluğu’ koşulunu kaldırdık. 3600 ek gösterge düzenlemesini memurlarımızın tamamına teşmil ettik. Çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz kelamı tuttuk.”

Emekli aylıklarındaki promosyon meblağını en az 3 bin lira olacak biçimde güncellediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamudaki kontratlı işçinin takıma geçirilmesine yönelik düzenlemeyi ilan ettiklerini, emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşlarla ilgili düzenlemeyi yaş sonu olmaksızın tamamladıklarını anımsattı.

DİPLOMASİ VE MİLLETLERARASI TEMASLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tahıl Muahedesi’ni hayata geçirerek ve mühletinin uzatılmasını temin ederek global besin krizinin tahliline çok değerli bir katkıda bulunduklarının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel barış, huzur ve güvenliğin tesisine katkı sunduk. Ukrayna krizi dâhil ihtilafların tahlilinde orta bulucu rol üstlendik.” tabirlerini kullandı.

Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temsilini güçlendirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gayriaskeri statüdeki Doğu Ege Adaları’nda sürdürülen ihlalleri tüm dünyaya anlattıklarını kaydetti. Erdoğan, Afrika ile ikili ticarette 40 milyar doları aştıklarını, Türk Devletleri Teşkilatı ile MIKTA devir başkanlıklarını muvaffakiyetle icra ettiklerini anlattı.

ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR ALANINDA YAPILAN YATIRIM VE PROJELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın birinci ve tek karbon negatif biyorafineri tesisini hizmete aldıklarını hatırlatarak paylaşım dizisinde şunlara yer verdi:

“Elektrik konseyi gücünde 100 bin megavatı aştık. Türkiye’de birinci kez madenciliğe özel bir meslek lisesini hizmete aldık. Ülkemizin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han’ı birinci misyon yeri olan Akdeniz’e uğurladık. Meskenlerde ve ziraî sulamada kullanılan elektrikte KDV oranını yüzde 8’e düşürdük. Adana’da 8 milyon varil petrol keşfettik. Dünyanın en büyük ikinci az toprak elementi rezervini keşfettik. Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin 4’üncü ünitesinin de temelini attık. Yenilenebilir güçte üretim rekoru kırdık. Türkiye’nin birinci ferro bor tesisinin temelini attık. Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gazı vatandaşlarımıza ulaştıracak boru sınırını denize indirdik. İnşallah kısa mühlet içerisinde Karadeniz gazını konutlarımızda kullanacağız. Terörden arındırdığımız Şırnak’taki Gabar Dağı’nda tam 150 milyon varil petrol keşfettik. Karadeniz’de 58 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz rezervi keşfettik. Yine değerleme çalışmalarıyla birlikte toplam rezervimiz 710 milyar metreküpe yükseldi. Kendi alanında Avrupa’nın en büyüğü olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisimizi açtık.”

İbadethanelerde ve cemevlerinde kullanılan doğal gazda yüzde 42,73 indirim yapma kararı aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıyeten sanayi kuruluşlarında kullanılan elektrik ile elektrik üretiminde tüketilen doğal gazın fiyatını da farklı oranlarda düşürdüklerini kaydetti.

SAĞLIK YATIRIMLARI VE EKONOMİK TAKVİYE PAKETLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 vilayette toplam 7 bin 345 yataklı 27 hastaneyi hizmete aldıklarını, 96 aile sıhhati merkezi ile 731 aile hekimliği ünitesi açtıklarını bildirdi.

5 milyonun üzerinde kanser taraması gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sıhhat yatırımlarına ait, “148 adet birinci basamak sıhhat ünitesini hizmete aldık. Sigara bırakma polikliniklerinden organ nakli merkezlerine çok sayıda sıhhat yatırımını tamamladık. 2 milyon 156 bin vatandaşımıza konutta sıhhat hizmeti verdik. İkili mutabakatlar kapsamında 348 yabancı asıllı hastayı ülkemizde tedavi altına aldık. 14 Mart Tıp Bayramı’nda sıhhat çalışanlarımıza verdiğimiz tüm kelamları tuttuk. Sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetle uğraş için hazırladığımız yeni yasal düzenlemeyi hızla hayata geçirdik.” paylaşımlarını yaptı.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısını yüzde 25’ten yüzde 30’a yükselttiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, taban fiyatı ve başka ücretlilerin minimum fiyat kadarki gelirlerini vergi dışı bıraktıklarına değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, besinden paklığa, elektrikten ziraî üretimi etkileyen pek çok esere KDV indiriminde bulunduklarını aktararak ziraî üretimi artırmak, çiftçilerimizi korumak için pek çok adım attıklarını söyledi.

124 terör örgütü mensubunun ikna edilerek güvenlik güçleri tarafından teslim alındığını, Diyarbakır’da evlat nöbetine katılan 39 kahraman annenin evladına kavuştuğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 278 bin 313 sistemsiz göçmen ile 8 bin 788 organizatörü yakaladıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 milyonun üzerinde kimlik kartı, 5 milyonun üzerinde şoför dokümanı ve 4 milyonu aşkın pasaport düzenlediklerini tabir ederek, Suriye’de emniyetli hale getirilen bölgelere 538 bin Suriyelinin istekli, inançlı ve onurlu biçimde dönüşünü sağladıklarını belirtti.

Polis ve jandarmayla terör örgütü PKK’ya yönelik 132 bin 396 operasyon icra ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uyuşturucuyla çabada 241 bin operasyon düzenledik, 26 bin kişi tutukladık. Bayana Takviye Uygulaması KADES’i 4,7 milyon vatandaşımız cep telefonuna indirdi. Yaptığımız operasyonlarla organize cürüm örgütlerine Türkiye’yi dar ettik. 119 bin kaçak göçmeni polis ve jandarma güçlerimiz tarafından hudut dışı ettik.” bilgilerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, okul servis aracı şoförleri ve rehber işçisi başta olmak üzere 7 buçuk milyonu aşkın vatandaşa trafik eğitimi verildiğini bildirdi.

ADALET HİZMETLERİ

Hâkim ve Savcı Yardımcılığı kuruluşunu ihdas ettiklerini, 1042 hâkim ve savcı adayı atadıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 olan bölge adliye mahkemesi sayısını 18’e çıkardıklarını hatırlattı. E-tebligat ve SEGBİS uygulamaları ile toplamda 5,8 milyar lira tasarruf sağladıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arabuluculuk uygulamalarıyla pek çok uyuşmazlığın mahkemelere taşınmadan tahlilini sağladık. Yargının aktifliğini güçlendirmek için sürdürdüğümüz ıslahatlara bir yenisini ekledik, 6’ncı Yargı Paketi’ni hayata geçirdik.” tabirlerini kullandı.

GENÇLERE YÖNELİK PROJELER İLE SPOR YATIRIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisinde gençlere yönelik hizmetleri şöyle sıraladı:

“36 gençlik merkezi açtık, 67 Genç Ofis kurduk. Ülkemiz genelindeki gençlik kampları sayısını 54’e ulaştırdık. Teknoloji odaklı çalışmalar kapsamında devreye aldığımız 104 Deneyap Atölyesi’nden toplam 16 bin gencimiz faydalandı. ‘Genç Ne Sever?’ Platformumuzdan 750 bin gencimiz istifade etti. Gençlerimiz bu hoş uygulama ile sinemalarda, tiyatrolarda, konserlerde, spor maçlarında bir ortaya geldi. 325 bin gencimiz 300’den fazla müze ve ören yerini fiyatsız ziyaret etti. GSB (Gençlik ve Spor Bakanlığı) yurtlarımızı seyahat emelli gittikleri vilayetlerde gençlerimizin kullanımına fiyatsız formda açtık. Seyahatsever Genç Projemizden 325 bin gencimiz faydalandı. İstekli gençlerimizin oluşturduğu Damla Gönüllülük Hareketi ile 1 buçuk milyonun üzerinde vatandaşımıza ulaştık. Spor aktivitelerini erişilebilir kılmak emeliyle 183 gençlik ve spor tesisi daha inşa ettik, bu alandaki güçlü altyapımızı tahkim ettik. Başvuran her 100 öğrencinin 98’ini GSB yurtlarımıza yerleştirerek yeni bir rekor kırdık. Sürat kesmeden sürdürdüğümüz yeni yatırımlarla yükseköğrenim yurt sayımızı 800’e, kapasitemizi ise 850 bine ulaştırdık.”

Öğrenim kredileri geri ödemelerinin anapara üzerinden yapılmasını temin ettiklerini, böylece 3,3 milyon gencin 27 milyar lira borcunu büsbütün sildiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, GSB yurtlarında kalan öğrencilere sağladıkları beslenme yardımını aylık 1800 liraya yükselttiklerini belirtti.

Güçlü altyapıyla toplam 180 milletlerarası spor tertibine muvaffakiyetle konut sahipliği yaptıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Bin Pota Basketbol Seferberliği ile ülkenin dört bir yanında 9 bin 977 basketbol potası yaptıklarını kaydetti.

Türk sportmenlerin milletlerarası karşılaşmalarda destan yazdıklarını, toplam 6 bin 127 madalya ile ülkeye büyük bir gurur yaşattıklarını söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sportif Yetenek Taramaları kapsamında 1 milyon 459 bin öğrencinin profesyonel spor hayatına geçişine rehberlik ettiklerini anlattı.

TEKNOLOJİ VE SANAYİ YATIRIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yeni teknoloji geliştirme bölgesi kurduklarını hatırlattı.

SAVUNMA SANAYİ YATIRIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayi alanında yıl boyunca yaşanan gelişmeleri, “Su altı savaş idare sistemi MÜREN ile yerli ve ulusal elektronik harp podu EHPOD’u kullanmaya başladık. Türkiye’nin birinci ulusal hava-hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan’ın testlerini tamamladık. Ulusal Muharip Uçak’ın misyon bilgisayarını TÜBİTAK BİLGEM’de ürettik. Birinci yerli tasarım lokomotif motorunu ürettik ve birinci ateşlemesini muvaffakiyetle tamamladık.” biçiminde sıraladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milletlerarası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı ile 15 bin 844 araştırmacının makalesini desteklediklerini kaydetti.

Türkiye’nin Ulusal Deniz Topu silah sistemini üreten dünyadaki 4 ülkeden biri pozisyonuna yükseldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de kurdukları tesis ile askeri nakliye uçağı A400M’nin bakım ve tamirini dünyada birinci sefer Airbus merkezleri dışında yapmaya başladıklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

DEZENFORMASYON VE İSLAMOFOBİ İLE MÜCADELE

Türkiye’ye karşı yürütülen sistematik kampanyalara karşı Dezenformasyonla Çaba Merkezini kurduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisinde şunları kaydetti:

“Dezenformasyonla ve İslamofobi ile gayret üzere bahislerde epey değerli bir rol üstlendiğine inandığım İİT Enformasyon Bakanları Konferansı’nın periyot başkanlığını devraldık. ‘Türkiye’ markasını güçlendirmek için çalışmalar yaptığımız Türkiye Marka Ofisi’ni kurduk. Türk dünyasının irtibatını sağlam temeller üzerinde yükseltme gayretlerimize sürat kesmeden devam ettik. Dünyanın dört bir yanından 3 binin üzerinde yerli ve yabancı iletişimcinin katıldığı Milletlerarası Stratejik İrtibat Tepesi’ni gerçekleştirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoruna ait yaptığı paylaşımda ise “Açtığımız koridorla 16 milyon tondan fazla tahıl ve tahıl eserinin Ukrayna limanlarından çıkarak tüm dünyaya ulaşmasını sağladık.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geleceğin Burada, Devletin Senin Yanında” diyerek başlattıkları Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri’nde 751 bin genci ağırladıklarını belirterek milletle devlet ortasında bağlantı köprüsü olarak inşa ettikleri CİMER’e yapılan 6 milyon 180 bin müracaatın yüzde 98’ini yanıtladıklarını kaydetti.

Yaklaşık 12 bin basın kartını basın mensuplarına ulaştırdıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, irtibat alanında dost ve kardeş pek çok ülke ile iş birliği ve dayanışmayı güçlendirdiklerini söz etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Güvenlik Kurulu Islahatı konusu başta olmak üzere farklı bölgesel ve global problemlerle ilgili dünyanın birçok ülkesinde paneller düzenlediklerini bildirdi.

SOSYAL YARDIMLAR

Gençlere ve ailelerine çeşitli programlar vesilesiyle eğitim sağladıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisine şöyle devam etti:

“Aile Toplumsal Dayanak Programı ile 1 milyon 600 bin hanemize, hasebiyle milyonlarca vatandaşımıza ulaştık. 21 yeni toplumsal hizmet merkezi kurduk. Şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile devlet muhafazasından yararlanan evlatlarımızın kamuya atamalarını gerçekleştirdik. Toplumsal Ekonomik Dayanak Hizmeti ile 3,1 milyar TL kaynağı milletimize aktardık. Türkiye Aile Dayanak Programı ile çocukların gereksinimlerinden elektrik faturalarına kadar geniş bir yelpazede vatandaşlarımıza tam 9,2 milyar TL takviye sağladık. 716 bin anneye 325 milyon TL doğum yardımında bulunduk. Yaşlı ve engelli aylığı ile 1 buçuk milyon insanımıza 21,5 milyar TL aktardık. 565 bin vatandaşımıza ise 18 milyar TL meskende bakım yardımı ödemesi gerçekleştirdik. Toplumsal yardımların hem aktifliğini artırdık hem de yelpazesini genişlettik. Topturlam 82 milyar TL toplumsal yardım gerçekleştirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ile 270 bin vatandaşın yanında olduklarını belirterek, “Eşi vefat etmiş 3 ve üzeri çocuk sahibi hanım kardeşlerimiz için yeni bir konut takviyesi programını hayata geçirdik. 327 bin yavrumuza anaokulu takviyesi sağladık.” tabirlerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğal Gaz Tüketim Dayanağı Programı ile 544 bini aşkın haneye 402 milyon TL dayanakta bulunduklarını belirtti.

EĞİTİM YATIRIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, köy okullarının yeni yüzü olan 2 bin 200 köy ömür merkezini faaliyete aldıklarını belirterek, 6 bin 4 anaokulu açtıklarını, 5 yaştaki okullaşma oranını yüzde 99’a yükselttiklerini tabir etti.

Ders kitaplarının yanı sıra 160 milyon yardımcı kaynak kitabı öğrencilere fiyatsız olarak dağıttıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisinde şunları aktardı:

“1 yıl içinde mesleksel eğitim merkezlerimizdeki çırak ve kalfa sayısını 159 binden 1 milyon 200 bine ulaştırdık. Okul kütüphanelerindeki kitap sayısını 28 milyondan 110 milyona çıkardık, 16 bin 361 yeni okul kütüphanesi açtık. Halk eğitim merkezlerimizde her ay 1 milyon vatandaşımıza hizmet verdik. Okullarımızda yaz okulu uygulamasını başlattık, 1 milyon öğrencimizin bu hoş imkândan faydalanmasını sağladık. Mesleksel ve teknik eğitimi destekleyici programlarımız sayesinde meslek liseleri üretim gelirlerini yüzde 176 artırdık. 35 bin öğretmen ataması yaptık. 81 vilayetimizdeki tüm okullara eksiklerini tamamlamaları için 7 milyar TL bütçe gönderdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerin 60 yıllık hayalini gerçekleştirdiklerini belirterek, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hayata geçirdiklerini anımsattı.

ULAŞIM YATIRIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asrın projesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyol Bölümü’nü milletin hizmetine sunduklarını, 440 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, 998 kilometre BSK kaplamalı yol inşa ettiklerini, 18 kara yolu tüneli ile 119 kara yolu köprüsünü tamamladıklarını bildirdi.

Pek çok vilayette etraf yolları başta olmak üzere çeşitli ulaşım projelerini hayata geçirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 106 kilometre demir yolu sınırı inşa ettiklerini, 100 kilometrelik çizgisi yenilediklerini, Konya-Karaman Süratli Tren Çizgisi’ni tamamladıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Çizgisi’ni devreye aldıklarını belirterek, Türkiye’nin uzay macerasında yeni bir etap olan Türksat 5B uydusunu hizmete aldıklarını hatırlattı. Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın birinci uçuşunu gerçekleştirdiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi dünyanın en itibarlı gemi bayrağı listesinde 8’inci sıraya yükselttiklerini belirtti.

ÇİFTÇİLERE VERİLEN DESTEKLER

Çiftçilere 40 milyar lira ziraî desteklemede bulunduklarını söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm vakitlerin bitkisel üretim rekorunu kırdıklarını, çiftçilere 2023’ün Mart ayında ödenmesi gereken mazot ve gübre takviyelerini 2022’nin Kasım ayı prestijiyle aktarmaya başladıklarını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 276,3 milyar liralık ziraî varlığı sigortalayarak garanti altına aldıklarını, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı ile 966 milyon lira hibe verdiklerini kaydetti.

Sözleşmeli Besicilik Projesi’ni başlattıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 bin 688 orman köylüsü aile ile 7 ziraî kalkınma kooperatifine 496 milyon lira sıfır faizli kredi ve hibe dayanağı verdiklerini, 53 bal ormanı tesis ettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangınlardan ziyan gören ormanlık alanlara 525 milyon fidan diktiklerini belirterek, “Orman yangınlarıyla gayrette Cumhuriyet tarihinin en büyük hava filosunu kurduk. Ormanların korunmasında İHA teknolojisini kullanan birinci Avrupa ülkesi olduk.” tabirlerini kullandı.

SU YATIRIMLARI

Hayvan bakımevleri yapılması için 19 mahallî idareye 24,2 milyon lira kaynak aktardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 62 baraj, 19 gölet ve bent ile 10 hidroelektrik santral inşa ettiklerini, 16 içme suyu, 72 sulama, 50 yer altı depolama ve yapay besleme tesisini tamamladıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tamamladıkları su yatırımları sayesinde 105 bin 293 hektar tarım yerini sulamaya açtıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 1’inci, dünyada 5’inci olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni hizmete aldık. Yeni Yusufeli’ni konuttan köy konutuna, iş yerinden dükkâna, sanayi sitesinden hastane ve okuluna kadar sıfırdan inşa ettik. 759 bin 365 hektar alanda arazi toplulaştırması yaparak bu konuda çok kıymetli bir ilerleme kaydettik. Buğdaydan arpa ve şeker pancarına pek çok eserde alım fiyatlarını önemli oranlarda artırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıyeten yaş çay alımında yüzde 73, desteklemelerinde yüzde 130 artış yaptıklarını anlattı.

Çiftçilere IPARD projeleri kapsamında 1,8 milyar lira hibe verdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çiftçilerimize 40 milyar TL takviyede bulunduğumuz, tüm vakitlerin bitkisel üretim rekorunu kırdığımız 2022 yılında tam 26,8 milyar dolar tarım eseri ihracatı gerçekleştirdik.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı popülasyonunu korumak ve artırmak için su kaynaklarına 84 milyon yavru balık bıraktıklarını bildirdi.

Korunan alan sayısını 638’e yükselttiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimyevi gübre çeşitlerinde ve karma yemde indirimler uyguladıklarını, fiyatları 2023’ün Nisan sonuna kadar sabitlediklerini, 257 milyon fidan ürettiklerini kaydetti.

KÜLTÜR SANAT YATIRIMLARI

Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan 1121 kültür varlığının ilişkin olduğu topraklara getirilmesini sağladıklarını tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, arkeolojik kazılardan elde ettikleri 10 bin 500 yapıtı müzelere kazandırdıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 38 özel müzeyi hizmete aldıklarını, müzelerdeki 22 bin 272 yapıtın onarım ve konservasyonunu sağladıklarını, dünyanın sayılı müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni yenilediklerini aktardı. Sinema kesimine 92 milyon 198 bin lira dayanak sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın dedik, 1 milyon yavrumuzu sinemayla tanıştırdık.” tabirine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Bursları Programı ile 172 ülkeden başvuran 4 bin bireye burs sağladıklarını aktarırken Alevi-Bektaşi vatandaşlar ile cemevlerinin gereksinimlerini karşılayacak Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kurduklarını anımsattı.

SAVUNMA SANAYİ YATIRIMLARI

Cumhuriyet tarihinin en büyük başarılarından biri olan Akıncı TİHA’nın birinci ihracat mukavelesini imzaladıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vilayetlere yapılan yatırımlar konusunda da Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır ve Erzurum’da toplam 36,7 milyar liralık açılış yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep, Giresun, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Kütahya’da toplam 79,6 milyar liralık toplu açılış gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya ve Samsun’da 45,9 milyar liralık hizmet ve yapıtı vatandaşların kullanımına açtıklarını kaydederek, “Şanlıurfa’da, Tokat’ta, Trabzon’da, Van’da ve Zonguldak’ta 26,8 milyar TL yatırımı hayata geçirdik. 2022’de ziyaret ettiğimiz vilayetlerimizde toplam 189 milyar TL’lik yatırımı milletimizin istifadesine sunduk.” sözlerini kullandı.

facebook gönderi beğenisi satın al
hack forum hacker forumu warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbahis forum bahis forumu lordbahis fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort warez scriptler warez scriptler