Ana Sayfa Gündem 25 Mart 2023 92 Görüntüleme

Denizli açıkladı; İşte Afet Master Planı

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, düzenlediği basın toplantısında Denizli Afet Master Planını çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Lider Zolan, afetlerle ilgili kıymetlendirme yapmak için bir ortaya geldiklerini söyledi. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili kapsayan zelzelesi asırların afeti olarak tanımlayan Lider Zolan, “Anadolu, Türk yurdu olduğu andan itibaren bugüne kadar bu düzeyde bir zelzeleyle karşı karşıya gelmedik. Çok ağır bir yıkım ve çok geniş bir alanda zelzele gerçekleşti. Öncelikle ömrünü yitirenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağ olsun” dedi. Afetin duyulduğu andan itibaren Denizli Büyükşehir Belediyesisin başta itfaiye olmak üzere tüm takımlarını seferber ettiğini kaydeden Lider Zolan, sarsıntı bölgesinde yaptıkları çalışmaları tek tek anlattı. Hatay’da arama-kurtarmadan cenaze defin süreçlerine, çadır kentlerin kurulumundan altyapı çalışmalarına Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmaları ayrıntıları ile anlatan Lider Zolan, “Antakya’da ayakta kalan bina yok desek doğrudur. Hasarlı olan, yıkılması gereken bina yüzde 70 oranında. Vefatların tahminen yüzde 45’i Antakya ve Hatay toplamında gerçekleşmiş. En fazla yıkım, en fazla can kaybı Hatay’da gerçekleşmiş durumda” dedi.

“Vatandaşlarımızın hassasiyeti çok üst seviyede”

Denizli Büyükşehir Belediyesinin Hatay’da 4000’in üzerinde defin süreci gerçekleştirdiğini kaydeden Lider Zolan, “Son görevimizi Denizli Büyükşehir Belediyesi, valilik ve müftülük birlikte koordine ettik” dedi. Hatay’da insani gereksinimleri karşılamak için gece gündüz uğraş göstermeye devam ettiklerini söz eden Lider Zolan, sık sık gittiği sarsıntı bölgesinde vatandaşların yaşadığı acıları ve bölgede meydana gelen zorlukları basın mensupları ile paylaştı. Zelzelelerin dünyanın bir gerçeği olduğunu vurgulayan Lider Zolan, “Bu gerçeklerden kaçamıyoruz. Bugünkü hassasiyetimizin devam etmesini istek ediyorum. Vatandaşlarımızın hassasiyeti de çok üst düzeyde. Lakin telaş panik yapmadan hassasiyetimizi devam ettirmemiz gerekiyor. Kendimize bir yol haritası belirlememiz gerekiyor” diye konuştu.

Alternatif yollarla afet bölgelerine ulaşım kolaylaşacak

Denizli’de bugüne kadar afetlere karşı aldıkları tedbirleri sıralayan Lider Zolan, “Denizli’de bugüne kadar, 14 bin 196 konutun TOKİ eliyle yapılmasını sağladık. Şu anda da projesi yapılmış 3 bin 150 konut var. Bunlar Belediyemiz ve TOKİ iş birliği ile yapılan projelerimiz. Zelzelenin etkilediği 11 vilayette TOKİ eliyle yapılan binlerce konut var. Hiçbiri yıkım görmedi. Bu konutlarda can kaybı ve yıkım yaşanmadı. Böylelikle TOKİ konutları zelzele imtihanını muvaffakiyetle tamamlamış oldu” dedi. Hatay’ın coğrafik koşulları gereği kentin giriş ve çıkışının tek olduğunu, bundan ötürü sarsıntının akabinde ulaşımda büyük zorluklar yaşandığını belirten Lider Zolan, “Alternatif yolların yapılması ve ulaşımın meselesiz sağlanması afet olan bölgeler için hayati derecede değerli. Biz ne yaptık? Hal Kavşağından, üste yanlışsız yeni bir etraf yolu yaptık. Bunu yaparak ulaşımı kolaylaştırma manasında birinci derece adım attık. Afet durumlarında 50 metre genişliğinde bu yolumuz kentimize nefes aldıracak. Honaz Tüneli yeni bitti. Bu da bizim işimizi kolaylaştıracak. Birkaç yıl evvel planlamasını yaptığımız ve imaline başladığımız baraj kenarındaki yeni etraf yolumuz da kente yeni bir alternatif güzergah sağlayacak. Bu güzergah Üçgen’in alternatifi olacak ve afetlerde bize büyük bir kolaylık sağlayacak” dedi.

Denizli’nin 65.000 m2 çadır alanı planlandı

Bunun yanında Sümer Mahallesi’ndeki tabakhane bölgesini risk içerdiği için kaldırdıklarını hatırlatan Lider Zolan, “Bakanlığımızla yaptığımız çalışma sonucu 131 adet yapının yıkımını sağladık. Denizli’de gündemi hayli fazla meşgul eden Üçgen Çarşısı zelzeleye dayanıklılık manasında sağlıklı bir yapı değildi. Uzun uğraşlar sonrasında yıkımını gerçekleştirdik. Başka bir konu mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ilişkin zelzeleye dayanıksız Denizli Vilayet Özel Yönetim binasını da yıkarak bu riski de ortadan kaldırdık. Bozburun Mahallesi’nde belediyemize ilişkin olan ve zelzele riski taşıyan yapıyı da yıkarak ortadan kaldırdık” dedi. AFAD ile yaptıkları kıymetlendirme ile Bozburun Mahallesi’nde 65 bin metrekare büyüklüğünde çadır alanı planlandığını anlatan Lider Zolan, “Biz bunu imar planlarına işlemiş durumdayız. Hatay’a gittiğimizde belediye ile irtibata geçemedik rezerv alanlar belirleyemedik. Vatandaşlarımızın topraklarına mezarlık alanları ve çadır alanları yapmak zorunda kaldık. Ayrıyeten Denizli’de 2017 yılında 1/25000’lik plan yaptık. Bu plan doğrultusunda arazi kullanımına temel jeoloji etüt raporu hazırlandı. Yerleşim yerlerimizi de bu rapor doğrultusunda oluşturduk” dedi.

Denizli’nin toplanma alanları hazır

Sarsıntıdan sonra Denizli Emniyet Müdürlüğü binasının tahliyesine karar verildiğini kaydeden Lider Zolan, “Hal Kavşağının olduğu bölgede Emniyet Müdürlüğüne 27 bin metrekare alan tahsis ettik. Bu yaklaşık 8-9 ay evvel gerçekleşti. Boşaltılan Emniyet Müdürlüğü binası da Denizli Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçmişti” diye konuştu. AFAD ile yaptıkları çalışma ile Denizli’nin toplanma alanlarını belirlediklerini işaret eden Lider Zolan, “Vatandaşlarımız belediyemizin internet sitesine girerek adresinin bağlı olduğu toplanma alanına ulaşabilir. Biz bunu 1,5 yıl evvel çalıştık. Yaptığımız yeni bir uygulama da Yer Bilgi Sistemi. İnşatların üretimi, ruhsatı, yer etüt çalışmaları ve denetim müsaadesi ilçe belediyelerimize aittir. Ne kadar gerçek bir bina yaparsanız yapın yer sağlam değilse sorun olacaktır. Taban etütleri bu işin alfabesinin A’sıdır. Meclisten kararımızı aldık. 19 ilçemizde yapılan yer etütleri Denizli Büyükşehir Belediyemizde toplanacak, denetimleri yapılacak. Denizli’mizin neresinde ne var, sıvılaşma nerede, yer kalitesi, standartları nedir? Bunlar bize yol haritası olacak” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tüm bilgileri sayısal

Antakya’da kanalizasyon ve su çizgilerinde ıstıraplar olduğunu lakin planlar olmadığı için ulaşamadıklarını kaydeden Lider Zolan, Denizli’de uzun yıllar yaptıkları altyapı çalışmalarına değinerek, “Kullandığımız boruların sarsıntı bölgesinde kimi alanlarda da kullanıldığını gördük. Onların hasar almadığını gördük. Birincisi bu bizi keyifli etti. İkincisi ise Denizli’mizin altyapısı büsbütün sayısal. Bilgisayara yüklediğimizde tüm planları görebiliyorsunuz. Büyükşehir Belediyemizin tüm bilgileri de ayrıyeten yedekleniyor. İçişleri Bakanlığımızla yaptığımız protokoller çerçevesinde tüm datalarımız korunuyor ve süreçlerimiz temaslı bir formda devam ediyor. Bu çalışmayı birinci yapan Denizli Büyükşehir Belediyesidir. İstek etmiyoruz lakin Denizli’de bir zelzele olduğunda, binamız hasar aldığında bilgisayarı açtığımız anda geçmişten bugüne tüm datalara bir tuşla ulaşılabilecek durumdayız.

Afet Master Planı

Cumhurbaşkanlığının Ulusal Risk Kalkınma Modelini geliştirdiğini kaydeden Lider Zolan, “Bu çerçevede biz de Denizli’miz üzerinde bir afet master planı yapmamız gerekiyor” dedi. Bu kapsamda Denizli’nin afet idare planını ve yol haritasını hazırladıklarını vurgulayan Lider Zolan, maksatlarının afete dirençli bir Denizli olduğunu kaydetti. 7 ana başlıkta oluşturdukları Afet Master Planını paylaşan Lider Zolan, “Afet İstişare Şurası oluşturmak istiyoruz. Afet İstişare Heyeti oluşturarak afet idaresi kapsamında tüm kurumlar ile işbirliği içinde vazife tariflerini yapacağız. Afete yönelik tüm hareketlerimizi bilimsel bir yaklaşım ve etkileşim içinde geliştireceğiz. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı uyumunda kamu kurumları, ilçe belediyeleri, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve uzman bilim insanlarından afet müşavere heyetini oluşturmayı planlıyoruz. Sarsıntı hasar iddia ve tespitleri yapılacak. Bu kapsamda; riskli yapı envanterini çıkaracağız. Hasar alma sonuçlarına nazaran; öncelikli kentsel dönüşüm alanlarını ve güçlendirme yapılacak yapıları belirleyeceğiz. Kamu yapıları risk tespiti ve güçlendirme süreçleri tarafından irdelenecek. Altyapı ve ulaşım ağının dayanıklılığı test edilecek. Bu kapsamda; ana tahliye koridorlarını belirleyeceğiz altyapı sistemleri, karayolları ve köprüler afete dayanıklılık istikametinde incelenecektir” dedi.

“Afet sonrası toplanma ve barınma alanlarını irdeleyeceğiz”

Lider Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Afet sonrası toplanma ve barınma alanlarını irdeleyeceğiz. Afet master planı kapsamında; belirlenen toplanma ve barınma alanlarına erişilebilirlik, lojistik ve kapasite tahlilleri yaparak, gerekli durumunda yeni alanlar önereceğiz. Bütünleşik afet idare planı hazırlanacak. Bu kapsamda; sarsıntı haricinde öbür afetler için de risk haritalarımızı oluşturacağız. Her bir afet için öncelikli risk alanlarını ortaya koyacağız. Alternatif finansman modelleri önerilecek. Risk kıymetlendirme sonuçlarına nazaran; kentsel dönüşüm için kamunun sağladığı teşvik ve muafiyetlere vatandaşın erişimi konusunda bilgilendirme yapacağız. Kamu ve özel dal işbirliği modelleri önereceğiz. Güçlendirme ve yine inşa için ulusal ve uluslar ortası fonların kullanımı konusunda çalışmalar yapacağız. Afet eğitim ve bilinçlendirme programları düzenlenecek. Geniş iştirakli çalıştaylar düzenleyeceğiz. Afet master planı kapsamında üretilen çalışmalara yönelik bilgilendirme toplantıları yapacağız.”

Bütünleşik Afet İdare Planı

Hazırlıklı Olma, Ziyan Azaltma, Müdahale ve Tekrar Yapma olmak üzere 4 ana başlıkta oluşturdukları Bütünleşik Afet İdare Planını da aktaran Lider Zolan, “Hazırlıklı Olma; Mevcut durum değerlendirmeleri, Tehlike ve risk haritalarının üretimi, Tehlike öncelikli alanların belirlenmesi, Risk öncelikli alanların belirlenmesi. Ziyan Azaltma; Kentsel dönüşüm projeleri, Güçlendirme çalışmaları, ekonomik kaybı azaltma. Müdahale; Toplanma ve süreksiz barınma alanlarının belirlenmesi, Tahliye koridorlarının ve acil ulaşım aksları üzere lojistik transferlerin belirlenmesi. Yine Yapma; Yeni yerleşim yerleri için rezerv alanların belirlenmesi” formundaki Bütünleşik Afet İdare Planını unsurlarını sıraladı.

Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet binası yapılacak

Denizli Büyükşehir Belediye hizmet binasını yıkarak bu alana Denizli’ye yakışır bir kent meydanı ve yanındaki otoparka ise zelzeleye güçlü bir hizmet binası yapacaklarını belirten Lider Zolan, yer etüt çalışmalarının başladığını müjdeleyerek kısa mühlet içerisinde ihalesini yaparak işe başlamak istediklerini kaydetti. Ayrıyeten çok önemsedikleri Afet Eğitim Merkezi projesini de hayata geçireceklerini belirten Lider Zolan, Çakmak Mahallesi’nde doğal afetlerle ilgili farkındalık oluşturulması için yapacakları Afet Eğitim Merkezi’nin 4 bin 770 metrekare alana yapılacağını anlattı. Lider Zolan, “Burada doğal afetlerin vatandaşlarımıza tecrübe yoluyla gösterilmesi ve afetin yıkıcı izlerini en az ziyanla atlatmak emeliyle farklı simülasyon sistemleri yer alacak. Tesiste zelzele, fırtına, yangın, heyelan, karbonmonoksit zehirlenmesi, dumandan kaçış ve kuraklık üzere kısımlar bulunacak. Burada başta çocuklara afetlerin nasıl yaşandığı birebir gösterilecek, eğitimler verilecek. Bina içinde ve dışında stant alanları oluşturarak afetlere ait çeşitli maketleri sergileyeceğiz. Temel hedef afet konusunda uygulamalı olarak vatandaşlarımızı eğitmek ve toplumun tüm bölümlerinin bu bahisteki şuurlarını artırmak, oluşacak ziyanları en aza indirerek sürdürülebilirlik kavramının yaygınlaşmasını sağlamaktır” dedi. Lider Zolan daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

hack forum hacker forumu warez forum gaziantep escort bayan gaziantep escort
tokat escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forumbabilbet babilbet giriş bahis forum bahis forumu fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum